Ergonomický slovník

Bederní opora

Bederní podpora vytváří příjemný protitlak v oblasti bederní páteře i během delšího sezení. Pomáhá předcházet nebo zmírnit bolesti bederní páteře. Je nedílnou součástí ergonomické židle. U židlí s čalouněným opěrákem se často setkáme s tzv. bederním přífukem. U židlí se síťovaným opěrákem je bederní opora obvykle řešena výškově polohovatelnou výstuhou v oblasti beder.

Bederní přífuk

Jedná se o bederní oporu, která je integrována do polstrovaného opěráku. Často je použit tzv. nafukovací balónek, kterým lze regulovat přítlak zádové opěrky - nafukováním a vyfukováním.

Posuv sedáku

Pomocí posuvu sedáku si může sedící plynule nastavit hloubku sedáku, tak aby plně vyhovovala délce jeho stehen a došlo tak k optimální opoře nohou. Optimální opora nohou napomáhá k zajištění polohy sedícího na sedáku a správné prokrvení nohou při dlouhodobém sezení.

Náklon sedáku

Funkce náklonu sedáku umožní uživateli naklonit sedák směrem v před tak, aby kyčle byli oproti kolenům výš. Důležitou roli při náklonu hraje správné nastavení výšku sedu. Při náklonu sedáku by neměl uživatel ze židle mít tendenci sklouznout. Záda, zejména bederní část zad zůstává při správné opoře dolních končeit a zad plně podepřená opěrákem. Obvykle je možné nastavit dvě polohy sklonu sedáku - východí, kdy je sedák ve vodorovné poloze a poloze sedák nakloněný v před.

Hlavová opěrka - podhlavník

Při dlouhodobém sezení pomáhá hlavová opěrka jako relaxační prvek uvolňující svaly v oblasti krční páteře a pomáhá tak předcházet problémům ztuhlé šíje a bolesti hlavy. Hlavová opěrka je prvek využívaný výhradně při relaxaci, kdy se sedící „položí do židle“. Při aktivní hlavovou opěrku nijak nevyužíváme a neměla by tudíž nijak v napřímené poloze sedícího překážet.

Kříž

Kříž, často také označen jako báze je nejčastěji 5-ti ramenná základna židle. Kříž může být vyroben z nylonu či kovu. Materiál obvykle nehraje roli v maximálním zatížení židle - nosnosti. Jedná se spíše o designový prvek židle, který je možné kombinovat s ostatními designovými komponentami na židli. Nylonové kříže jsou nejčastěji nabízeny v černém nebo bílém provedení. Kříže z materiálu kov se nabízejí v různých povrchových úpravách - nástřik (nejčastěji žádaným je leštěný hliník). Rozdíl mezi kříži může být i v průměru základny. U běžných kancelářských a pracovních židlí se průměr kříže pohybuje od 60 - 70cm. S větším průměrem kříže se setkáme u zátěžových křesel určených pro 24 hodinových provoz.

Zátěžové židle / zátěžová křesla

Zátěžovou židlí či křeslem rozumíme židle, které jsou určeny převážně do nepřetržitých 24hodinových provozů. Můžeme se setkat i s pojmem dispečerská křesla. Křesla jsou často vyrobena ze zesílených nosných konstrukcí, mohou být opatřena omyvatelnými potahy pro snadnou údržbu. Výsadou zátěžových křesel bývá i zvýšená maximální nosnost, často i do 160kg váhy uživatele.

 

CHCI
10% SLEVU